wtorek, 13 listopada 2018

Juniorki i seniorzy

Zwykle tak jest, że im koń (lub człowiek...) mniej sprawia problemów - tym mniej mu się poświęca uwagi. Czasem pozostawiając go samemu sobie. Na czym, niestety - cierpi. No cóż: nie ma sprawiedliwości na tym łez padole..!

Aż boję się napisać, że którykolwiek z naszych koni sprawiał kłopoty - niespełna dwa tygodnie temu nasłuchałem się komplementów pod adresem naszych czterokopytnych, że do tej pory nie mogę wyjść ze zmieszania. Osobliwie, że dobra jedna czwarta tych komplementów dotyczyła rzeczy oczywistych. Że chodzą na uwiązie. Że nogi podają.

A to są roczne konie, które na uwiązie NIE chodzą i nóg NIE podają..?

No więc, patrząc z tej perspektywy - to powinniśmy mieć same tylko zaniedbane konie, bo takiego, który by po dwóch - trzech powtórzeniach nie załapał, że na uwiązie się stoi lub chodzi, zależnie co człowiek każe, a nogi podaje - tośmy nigdy nie mieli.

Tym niemniej - nauczenie tego ogierków wymagało, powiedzmy, jednego czy dwóch powtórzeń więcej niż w przypadku klaczek. No i w konsekwencji - młode klaczki SĄ zaniedbane. One wszystko w lot łapią - więc nie było powodu specjalnie się nad ich wychowaniem pochylać... W sensie - prawie wcale się nad ich wychowaniem nie pochylałem... Tym niemniej - kiedy wczoraj wyprowadziliśmy Omiid dla zrobienia zdjęć - udało się to całkiem przyzwoicie, choć wcale przedtem nie ćwiczyliśmy. A jest silniejsza od Tadabonda z czasów, gdy miał równo rok...:
Jej starsza o ponad rok półsiostra, Mahvash, w sumie o tyle więcej otrzymała wychowania, że bodaj raz wzięliśmy ją na lince na okrąglak. A fajna jest - jeszcze Państwo zobaczycie!
No i seniorzy. Seniorzy, a i owszem, potrafią dać w kość - osobliwie Siwy dym. Ale też prawdą jest, że jakoś się nad nimi nie pochylamy specjalnie. Wczoraj trochę pobiegali - chyba mamy za dobre siano i Tajowi nogi ciut spuchły..:

Zmierzając do konkluzji: jak by ktoś z Państwa reflektował - miejsce na jeszcze jednego albo dwa staruszki, względnie na jeszcze jednego lub dwa młode ogierki - to by się u nas znalazło. Obiecujemy nie poświęcać nadmiernie uwagi - co, jakoś tak dziwnie, konie czemuś doceniają...

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...