niedziela, 20 października 2013

Wierutne kłamstwa Wikipedii

Jeszcze całkiem niedawno hasło "koń achał-tekiński" na polskojęzycznej Wikipedii było mocno uproszczonym streszczeniem tego samego hasła z Wikipedii anglojęzycznej. Daleko mu było do precyzji czy choćby prawdy, ale olewałem to, jako "siłę wyższą"...

Niestety - wygląda na to, że znalazł się jakiś domorosły "redaktorek", który postanowił coś dodać od siebie. Bodajby go święta ziemia pochłonęła..!

Porównajcie sobie Państwo teraz sami, aktualny tekst tego hasła na Wikipedii polskiej, na Wikipedii angielskiej - i, jeśli macie czas i siły: bodaj pierwsze dwie części mojej "Historii sekretnej..." która, o ile mi wiadomo, pozostaje do dziś dnia JEDYNĄ CHOĆ MINIMALNIE NAUKOWĄ próbą ujęcia dziejów mojej ukochanej rasy.


Mit o rzekomym używaniu klaczy arabskich w hodowli turkmeńskiej za czasów Tamerlana (rzecz ABSOLUTNIE NIEMOŻLIWA DO ZWERYFIKOWANIA, TYLKO OSTATNI IDIOTA MÓGŁBY COŚ TAKIEGO PODAWAĆ JAKO "PEWNIK"...) wywodzi się z relacji pewnego Francuza, spisanej... w połowie wieku XIX!

W tym samym czasie Marian hr Czapski w swojej "Historii powszechnej konia" dawał zgoła przeciwne świadectwa o koniach turkmeńskich - które sam, na własne oczy niejeden raz widział (twierdził nawet - czego mi się do tej pory nie udało w żaden sposób sprawdzić - że rząd carski użył właśnie w połowie XIX wieku na szeroką skalę turkmeńskich ogierów w tzw. "hodowli terenowej" na Ziemiach Zabranych, czyli - w tej części zaboru rosyjskiego, która nie należała do Kongresówki...).


W ogóle: szkoda gadać..!

I bardzo dziękujemy wczorajszemu Bardzo Miłemu Gościowi, że nam na ten lapsus zwrócił uwagę.

Jak się protestuje przeciw kłamliwym treściom na Wikipedii..???

5 komentarzy:

 1. Szanowny Panie Jacku!

  Oprocz protestu powinien Pan napisac dla Wikipedii nowy artykul na ten temat!!

  Goraco namawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kiedys przerabiałem praktyczną sprawę z przerabianiem artykułu w wikipedii, który naruszał dodatkowo prawa autorskie moich klientół - poprawka trwała miesiącami - to kopanie się z koniem i nie warto

   Jacek ma rację, że po prostu napisał u siebie co myśli - bez pitolenia się.

   Usuń
  2. Kopanie się z koniem, dokładnie. Chciałam rozróżnienia tych cholernych półkrewek tinkerów od prawdziwych koni cygańskich to nie, nie dali!!!!
   Do jasnej anielki, JA NIE HODUJĘ TINKERÓW!!! i świetnie rozumiem Jacka frustrację...

   Jacku, drogi kolego, łączę się w bólu!

   Usuń
 2. Coz, polska Wikipedia niestety dziwna jest. Hasel o koniach nie czytam bo nie znam ale, ale swego czasu podlamalam sie zagadnieniami polityczno-historycznymi. Z kolei kumpel, ktorego konikiem jest sredniowieczna historia Anglii i ichniejszych zamczysków tez po dlugotrwalym kopaniu sie z koniem (nie pomagaly powolywania sie na teksty zrodlowe z angielskiej wikipedii) dal sobie spokoj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no i widzisz futrzak - nasza wczorajsza rozmowa o polskiej wdzięczności - my tu się staramy poprawić polską wikipedię - a oni nam mowią "spadaj na drzewo"

   to kwalifikuje sie do przypadków, które miałem na myśli

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...